board group picture

The Fire and Police Pension System is administered by a Board of nine commissioners – five appointed by the Mayor and confirmed by the City Council, and four elected by members. The Board administers the System in accordance with the City Charter, the City Administrative Code and the State Constitution.

 

On May 19, 2016, the Board disbanded the Standing Committees (e.g, Benefits, Governance and Audit) for several reasons, most notably that the current Board is actively engaged during all meetings. The Board has directed staff to report back in twenty-four months (May 2018) to review and assess this new governance structure.

Commissioners

Appointed Commissioner
Term Ends: June 30, 2017

Ruben Navarro

Vice President
Elected by Active Fire Members
Term Ends: June 30, 2022
Elected by Retired Police Members
Term Ends: June 30, 2019
Appointed Commissioner
Term Ends: June 30, 2019
Elected by Retired Fire Members
Term Ends: June 30, 2020
Appointed Commissioner
Term Ends: June 30, 2020
Appointed Commissioner
Term Ends: June 30, 2018
Appointed Commissioner
Term Ends: June 30, 2021

Robert von Voigt

Elected by Active Police Members
Term Ends: June 30, 2020